Која е Џорџa Мелони: Од пофалба на Мусолини до историски успех

Претседателката на „Браќата на Италија“, Џорџa Мелони (45), политичарka кој најверојатно ќе стане првиот италијански премиер од екстремната десница по Бенито Мусолини, имаше интересно патување од тинејџерски активист кој го пофали Мусолини до фаворит да стане првата жена премиер.

Која е Џорџa Мелони: Од пофалба на Мусолини до историски успех

Родена во Рим на 15 јануари 1977 година, Мелони пораснала во работничката област Гарбатели со нејзината мајка, откако татко ѝ ги напуштил.

Нејзината младост беше навистина закотвена на цврстата десница и меѓу скромните почетоци, клучна за нејзиниот имиџ како жена на народот, објави Би-Би-Си.

На 15-годишна возраст, таа се приклучи на Младинскиот фронт, младинското крило на неофашистичкото италијанско социјално движење (MSI), а подоцна стана претседател на студентскиот огранок на наследникот на движењето, Националната алијанса.

Основана во 2012 година, Brothers of Italy има свои политички корени во MSI.

Партијата го задржува логото на повоените екстремно десничарски партии, тробојниот пламен.

„Џорџија Мелони не сака да се откаже од симболот, бидејќи тоа е идентитет од кој не може да побегне, тоа е нејзината младост“, вели професорот по политички науки Џанлука Пасарели.

Како што рече Пасарели, нејзината партија не е фашистичка, бидејќи фашизмот значи стекнување на власт и уништување на системот, а таа нема да го направи тоа.

Тој додава дека во партијата има крила поврзани со неофашистичкото движење и дека таа секогаш „играла некако измеѓу“.

Во 2008 година, на 31-годишна возраст, Мелони стана најмладиот италијански министер досега, назначен од Силвио Берлускони во портфолиото на млади и спорт.

Откако формираше своја партија во 2012 година, таа освои само четири отсто од гласовите на претходните избори во 2018 година, за да освои повеќе од 24 отсто од гласовите на изборите во неделата.

Мелони ги поддржува традиционалните католички семејни вредности, но вели дека ќе го зачува италијанскиот закон за абортус, кој дозволува раскинување, но им дозволува на лекарите да одбијат да ги вршат.

Таа вели дека сака да им даде право на избор на жените кои мислат дека абортусот им е единствената опција.

Според Би-Би-Си, иако таа се обиде да ги увери западните сојузници на Италија со силна поддршка на проукраинската линија на владата на Марио Драги, нејзината тврдокорна конзервативна социјална политика загрижува многумина.

Одлучна и борбена додека ја критикува Европската унија, масовната имиграција и „ЛГБТ лобијата“, 45-годишната жена ги освои разочараните гласачи и изгради силен личен бренд.

„Да – на природното семејство, не – на ЛГБТ лобито! рече Мелони како гостин на неодамнешниот митинг на шпанската крајнодесничарска партија Вокс.

Професорот Пасарели вели дека Мелони не е опасност за демократијата, туку за Европската унија, ставајќи ја во истиот калап како Марин Ле Пен и Виктор Орбан.

Во нејзината желба да стане првата жена премиер на Италија, таа го потврдила својот женски идентитет, но, според професорот Пасарели, на мачо политички начин.

За нејзините сојузници, тоа би претставувало радикална политичка промена што и е потребна на Италија, со оглед на нејзината долга економска стагнација, според Би-Би-Си.

Мелони има ќерка, родена во 2006 година, со нејзиниот партнер Андреа Џамбруно, телевизиски новинар.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.