Кој во Европа ги носи подароците за Нова година и Божик?

Кај нас на децата подароци им носи Дедо Мраз. Но, на Стариот континет различни личности ја обавуваат оваа „работа“.
Сите ја знаеме приказната дека Дедо Мраз во новогодишниот период има многу работа бидејќи на сите деца во светот треба да им однесе подарок. Нормално, само на оние кои биле добро.
Но, тоа воопшто не е така бидејќи Дедо Мраз не „работи“ во сите земји. Само во Европа има неколку различни ликови кои ги носат подароците.


Ако Дедо Мраз во неколку земји е познат под различно име, како Татко Божик, Божикен човек и Стариот човек Божик, во други земји подароците ги носат Свети Никола или Свети Василиј, а некаде пак тоа го прават божикната коза, бебето Исус, божикно цуце, ангел, а некаде дури и трите крала.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.