КОЈ Е АЛЕКСАНДАР ДУГИН ЧИЈА ЌЕРКА ЈА РАЗНЕСЕ БОМБА: Го викаат „МОЗОКОТ на Путин“ и Распутин, неговата идеја ја започна ВОЈНАТА

Дарја Дугина, ќерката на познатиот руски филозоф и аналитичар Александар Дугин, почина ноќта меѓу саботата и неделата во Москва, откако автомобилот што го возела експлодирал. Нејзиниот татко Александар Дугин, кој беше снимен како се држи за главата на местото на страшната несреќа, е влијателен руски филозоф и, според многу западни аналитичари, „главен идеолог на Кремљ“.

КОЈ Е АЛЕКСАНДАР ДУГИН ЧИЈА ЌЕРКА ЈА РАЗНЕСЕ БОМБА: Го викаат „МОЗОКОТ на Путин“ и Распутин, неговата идеја ја започна ВОЈНАТА

Тој е роден во 1963 година и е еден од современите руски филозофи, геополитичари и политиколози кои војната во Украина ги врати во центарот на вниманието на јавноста. Тој ги постави темелите на новото евроазиско размислување, според кое подрачјето од Даблин до Владивосток треба да се обедини за да се спротивстави на американскиот „атлантизам“.

Во јули 2022 година, Дугин беше на списокот на лица на кои Велика Британија им воведе санкции поради конфликтот во Украина. Неговата ќерка Дарја, која загина во несреќата, имала 30 години и исто така била на списокот со санкции во Велика Британија. Често го нарекуваат „мозокот на Путин“ или „Распутин“ поради неговата блиска врска со рускиот претседател. Тој е поранешен главен уредник на про-Путин ТВ-мрежата Царград и се вели дека е мозокот на тековната инвазија на Украина, пишува Дејли мејл.

Иако тој нема формална улога во владата, се вели дека екстремно десничарскиот писател има силно влијание врз Путин, особено кога станува збор за пропаганда. Нему му се припишува нов живот на терминот Новоросија (Нова Русија), усвоен од Путин за да ја оправда неговата анексија на Крим – откако Дугин нашироко го користеше во 2013 и 2014 година.

Според Дугин, основата на оската на евроазискиот стратешки блок се Москва, Берлин, Техеран и Токио, каде клучот на оската се токму Москва и Берлин како потпорна структура на Евроазиската империја, која има за цел да го спречи создавањето на „санитарен кордон“ околу Русија во Источна Европа и да обезбеди пристап до Русија со високи технологии.

Тој се залагаше за поделба на Украина
Украинските власти уште во 2015 година го ставија Александар Дугин на црната листа поради неговите ставови, а тој беше и на листата на писатели чии книги беа забранети. Особено неговите две книги „Украина. Мојата војна. Геополитички дневник“ и Евроазиската одмазда на Русија. Токму преку овие книги неговата теза дека непостоењето на унитарна Украина е недозволиво и дека територијата мора да се подели врз основа на неколку се гледаат зони кои одговараат на геополитичката и етнокултурната реалност.Најголем акцент е ставен на Источна Украина, според која таа територија е „Мала Русија“, која треба да биде во најсилниот сојуз со Москва.

Инспекторите најпрвин претпоставуваа дека во несреќата во која загина Дарја експлодирала боца со плин, но по истрагата не била исклучена можноста во автомобилот да била поставена и импровизирана експлозивна направа. Се верува дека целта можел да биде самиот Дугин.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.