Кој е високотехнолошкиот ракетен систем што САД планира да го испрати во Украина?

САД ќе испратат високотехнолошки ракетни системи поставени на камиони во Украина додека земјата продолжува да се брани од руската инвазија.

Производителот Локхид Мартин го опишува M142 HIMARS како со способност „стрелајте и возете“, мислејќи на фактот дека е многу мобилен систем за оружје што може да пука и да се повлекува со брзина, намалувајќи ја можноста да биде цел на непријателот.

Украинските лидери бараа оружје за кое велат дека би можело да биде критично за нивниот успех во војната против Русија, која сега е во четвртиот месец.

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот рече дека неговата администрација нема да испраќа оружје на Украина што би можело да нападне Русија.

Но, во реакцијата објавена во Њујорк Тајмс во вторникот, Бајден потврди дека САД „ќе им обезбедат на Украинците понапредни ракетни системи и муниција што ќе им овозможат попрецизно да напаѓаат клучни цели на бојното поле во Украина“.

Официјални лица рекоа дека на Украина ќе и биде испратен артилериски ракетен систем за висока мобилност (HIMARS), како дел од новата рунда поддршка од 700 милиони долари (653 милиони евра) за Украина, која вклучува и хеликоптери, противтенковски вооружени системи Javelin, тактички возила и многу повеќе.

ХИМАРС: „Пукај и бегај“
Производителот Локхид Мартин го опишува M142 HIMARS како со способност „стрелајте и возете“, мислејќи на фактот дека е многу мобилен систем за оружје што може да пука и да се повлекува со брзина, намалувајќи ја можноста да биде цел на непријателот.

Станува збор за ракетен систем за повеќекратно лансирање на камион со контејнер со шест ракети.

HIMAR може да се премести во позиција, да пука, да се повлече и повторно да се вчита за неколку минути.

Марк Хертлинг, поранешен командант на армијата на Соединетите Американски Држави во Европа, го објасни HIMAR на тема на Твитер, наведувајќи дека тој се движи брзо, обезбедува „побрз удар“, но „помал удар“ и е „полесен за повторно снабдување и одржување“ од претходните повеќекратни ракетни системи.

Системот што се очекува да го испратат САД може да лансира ракета со среден дострел. Тој е способен да истрела и ракети со долг дострел, но тие не се очекува да бидат вклучени во пакетот што се испраќа во Украина.

Еден американски функционер истакна дека овие конкретни напредни ракетни системи ќе им дадат на украинските сили поголема прецизност во таргетирањето на руските средства во Украина.

Очекувањата се дека Украина би можела да ги искористи ракетите во источниот регион Донбас, каде што би можеле и да ја пресретнат руската артилерија и да ги одземат руските позиции во градовите каде што борбите се интензивни, како што е Сиевиеродонецк.

На Украина и требаат повеќе ракетни системи за лансирање, рече Филип Бридлав, пензиониран генерал на американските воздухопловни сили, кој беше главен командант на НАТО од 2013 до 2016 година.

„Тоа се многу важни способности кои сè уште не сме им ги дале. И не само што им требаат, туку беа многу гласни во објаснувањето дека ги сакаат“, рече тој.

„Треба сериозно да се зафатиме со снабдување на оваа армија за да може да го направи она што светот го бара да го направи: да се бориме со светската суперсила сама на бојното поле“.

Американските сили го користеа ХИМАРС во повеќе конфликти од 2010 година, вклучително и во Авганистан, Ирак и Сирија.

Најновиот пакет оружје од САД за Украина се очекува официјално да биде претставен во среда.

Тоа е 11-ти пакет поддршка од САД досега за време на конфликтот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.