КОЈ Е МИСТЕРИОЗНИОТ АРАПСКИ ИНВЕСТИТОР – како бомба одекна веста дека купил 43 проценти од „Фортенова“

Страниците на компанијата на Саиф Алкетби го опишуваат како искусен инвеститор на пазарот на приватен капитал со значителни инвестиции во неколку сектори. Исто така, се наведува дека дипломирал компјутерски науки на Универзитетот на Обединетите Арапски Емирати и дека Универзитетот за хумани науки и технологија во Лугано му доделил почесен докторат по економија и менаџмент на државна организација.

Сите збунети и без информации:

„Групата Фортенова нема никакви официјални информации за продажбата на акциите на Сбербанк. Средствата на Сбербанк се под санкции и за продажба е неопходно да се добијат посебни дозволи од органите одговорни за спроведување на санкциите“, одговорија од групацијата Фортенова.

На страниците на Flatrace има и цитат од Саиф Алкетби, кој гласи: „Мојот сон е да ги видам Обединетите Арапски Емирати како една од најразвиените земји во светот, а Дубаи една од најважните глобални дестинации“.

Од 2009 до 2015 година, Саиф Алкетби беше шеф на канцеларијата на престолонаследникот на Дубаи, шеикот Хамдан бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, што може да се најде во скромните информации за него на Интернет.

Фортенова нема информации за трансакцијата

Инаку, по објавата дека Сбербанк го продаде својот удел во Фортенова на инвеститор од Дубаи, Фортенова објави дека немаат информации за тоа.

„Групата Фортенова нема никакви официјални информации за продажбата на акциите на Сбербанк. Средствата на Сбербанк се под санкции и за продажба е неопходно да се добијат посебни дозволи од органите одговорни за спроведување на санкциите“, одговорија од групацијата Фортенова.

Исто така, треба да се каже дека се шпекулира дека Обединетите Арапски Емирати се една од оазите каде што Русите непречено дејствуваат по западните санкции и преку него извлекуваат капитал, па едно од прашањата што веројатно ќе се наметне е дали оваа продажба на акции е само избегнување на приказната со санкциите за Русите.

Од досегашните информации за преземањето на уделот на Сбербанк во Фортенова, речиси ништо не е јасно за новиот сопственик на речиси половина од поранешен Агрокор и за намерите зад оваа трансакција, пишува хрватски Индекс.хр.

Извор: Индекс.хр

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.