Кој е најлесниот начин да го елиминирате шеќерот од вашата исхрана?

Loading...

Секоја сериозна промена во исхраната треба да се одвива под будното око на специјалист и само откако ќе бидат „положени“ потребните тестови. Ако веќе сте поминале низ оваа фаза и сериозно планирате да се откажете од шеќерот или да ја намалите неговата количина во исхраната, имаме неколку корисни совети.
Направете го тоа полека
Постепено да се ослободите од лошите навики, бидејќи мозокот (кој исто така е мускул и, згора на тоа, доста мрзлив) има доволно време да се навикне на нов начин на живот. Поделете го процесот во мали фази – и задачата веќе нема да изгледа невозможна.


Додадете цимет во храната
Студиите покажуваат дека околу шест грама од овој зачин го намалува нивото на шеќер во крвта после оброкот. И уште еден трик: кога навистина сакате слатко, само мирисајте ја ванилата.
Јадете пред да се чувствувате гладни
За жал, можеби немате добар апетит, но ќе забележите дека јадете помали порции и дека сте сити.
Вежбајте почесто
Зависноста од шеќер има психолошки корени. Обидете се да ја надминете: познато е дека физичката активност придонесува за производство на ендорфини, кои успешно ја заменуваат радоста на чоколадото.
Недостаток на сон не само што негативно влијае на можноста за донесување одлуки, туку исто така директно влијае на копнежот за слатки.


Променете го ставот кон шеќерот
Наместо постојано да ви го расипува расположението и да велите: „Сакам да јадам слатки, но морам да ослабам“ – кажете, „Го сакам своето тело и знам други начини да го задоволувам покрај чоколадото / колачињата / слатките“.
Направете договор со себе
Немој да се лутите на себеси. Бидете сигурни дека ја следите одлуката и, да речеме, секое утро или во време кога чувствувате потреба за слатки, додајте мед во овесна каша наместо колачиња.
Се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат да го намалите, а потоа да го елиминирате шеќерот од вашата исхрана

loading...