Кој не сака брчки и темни подочници треба да го знае овој рецепт: Ја враќа еластичноста на кожата и сјајот

Стареењето на кожата и бојата на брчките се неизбежни во еден момент, но за да се продолжи периодот без нив, кожата мора да биде доволно хидрирана и негувана. Маските кои можете сами да ги направите се одличен додаток за нега покрај кремата.
Пред се затоа што се целосно на природна основа и не можат никако да ви наштетат, а освен тоа самите ги правите, па точно знаете кои состојки ги користите. Со овие маски ќе и ја вратите еластичноста на кожата околу очите, а темните кругови ќе станат минато.


Бадемово масло и мед
Освен што ќе хидрира, оваа маска ќе помогне и да се отстранат темните кругови под очите и да се „испеглаат“ малите брчки. За најдобри резултати, користете го двапати неделно.
Измешајте една лажица масло и една лажица мед. Нанесете го на пределот под очите и носете го неколку минути, а потоа исплакнете.
Маска од кафе
Оваа маска е омилена на многу жени. Го намалува отокот околу очите. За да го подготвите потребни ви се една лажичка кафе и една лажичка мед.
Измешајте ги и нанесете, а потоа оставете да делува околу 10 минути. Потоа исплакнете и можете да ја додадете кремата што ја користите за пределот околу очите. Најдобро е да ги нанесувате овие маски пред спиење.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.