Кој спорт е најдобар за децата и за развивањето на нивните моторички способности?

Покрај тоа што е важно за физичкиот и психичкиот развој на децата, спортувањето е начин на живот. Децата кои уште од најрана возраст се занимаваат со некаков спорт полесно развиваат самостојност, одговорност и концентрација.
Кој спорт е најдобар за децата и за развивањето на нивните моторички способности?
Според експертите, најдобро за децата е универзално спортско училиште. Овде децата уште од 2 до 3 години минуваат низ спортска програма која им помага да ги развијат основните моторички способности и да се запознаат со повеќе спортови одеднаш. Преку игра и забава, тие самите ќе сфатат кој е спортот што најмногу им се допаѓа. Покрај тоа, уште во предучилишна возраст тие ја развиваат нивната координација.
Сепак важно е дека детето не треба да се насочува кон некој спорт сè додека не наполни 8 или 9 години. Ова е периодот кога детето ќе стане физички и ментално подготвено.
Тригодишните деца би требало да тренираат најмногу по половина час, и тоа на едноставни полигони со пречки чија цел е развивање на основните видови на движење како одење, трчање, скокање, качување, ползење, фрлање и слично.
На децата на предучилишна возраст им се здодевни повторувачките тренинзи. Проблемот настанува кога на 7 или 8 години почнуваат да тренираат фудбал или кошарка, а претходно не ги совладале основните моторички движења. Ова може да резултира со заостанување зад врсниците.
Џудото, атлетиката и гимнастиката се основни спортови. Децата можат да почнат со гимнастика уште на 3-годишна возраст, а со пливање на возраст од 5 до 6 години. Покрај координацијата, брзината, флексибилноста и силата, на овој начин се развива и чувството за ритам што подоцна ќе им помогне полесно да ги совладаат техниките на спортот.


Со цел да се избегне деформитетот на карлицата во фазата на брзото растење, детето треба да се занимава со активност која ги развива мускулите, како на пример пливањето. Во разните стилови на пливање се активираат околу 95% од мускулите и целото движење е со помош на силата на телото.
Од 6-тата до 9-тата година децата се веќе подготвени за организирана активност, па експертите препорачуваат спортови како тенис или скијање. За децата со 9 години најдобри се спортовите како карате или таеквондо бидејќи ги развиваат рамнотежата и координацијата. Од 10-тата година се препорачува децата да почнат со тренирање кошарка, одбојка или ракомет.
За веслањето се потребни висина, издржливост и зрелост, па не се препорачува за деца под 12 години. Бидејќи постојано се повторуваат истите движења, потребно е да се почека доволно да им се развијат мускулите и зглобовите за да можат да го издржат напорот.
Атлетските дисциплини, кревањето тегови, боксирањето и слично се исто така спортови за постари деца. Важно е да се напомене дека децата не треба да одат во теретана пред да наполнат 16 години. Покрај тоа, треба да вежбаат само со нивната тежина без дополнителен товар.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.