Крал на зеленчукот: Го регулира холестеролот, ги штити очите

Кељот е вистинска суперхрана полна со корисни соединенија, кои имаат моќни лековити својства.
Богат е со витамин А, витамин Ц и витамин К. Лиснатиот дел содржи и фосфор, магнезиум и калиум. Ова се здравствените придобивки од кељот и зошто е добро да го вклучите во вашата редовна исхрана во различни форми.
Влијае на регулација на холестеролот
Конзумирањето кељ ја забрзува синтезата на стомачната киселина во организмот, а со тоа помага во регулирање на нивото на холестерол. Помага во спречување на разни кардиоваскуларни болести и е добар за здравјето на срцето.
Го чува здравјето на коските
Кељот е богат извор на калциум, фосфор и витамин К. Помага во подобрување на густината на коските и го намалува ризикот од остеопороза и фрактури.
Богатство на минерали
Кељот е богат со есенцијални минерали како што се калиум и магнезиум. Додека калиумот помага во намалување на ризикот од срцеви заболувања и го контролира крвниот притисок, магнезиумот помага да се заштити телото од дијабетес тип 2.
Помага во одржување на здравјето на очите
Кељот помага да се подобри здравјето на очите и да се заштитат очите од штетните УВ зраци. Богат е со каротеноиди, вклучувајќи зеаксантин и лутеин, кои помагаат за подобрување на видот.
Богат е со антиоксиданси
Кељот е богат со антиоксиданси како витамин Ц и бета-каротин. Тие помагаат да се потисне оксидативното оштетување предизвикано од слободните радикали во телото, што може да го зголеми ризикот од рак и да го забрза процесот на стареење.

Пронајдете не на следниве мрежи: