Кратка приказна со среќен крај – братот близнак!

Loading...

Денеска оперирав едно мало девојче. Итно ѝ требаше крв од крвната група 0. Таква немавме во болницата, но нејзиниот брат близнак ја имаше токму таа крвна група. Поразговарав со него и му објаснив дека се работи за живот или смрт. Тој седеше мирно неколку мигови, а потоа се поздрави со родителите.
Не сфатив што се случува се додека не зедовме крв од него. Тогаш тој ме праша: „Кога ќе умрам?“ Мислел дека го дава животот за својата сестра.
Фала богу, денес и двајцата се живи и здрави.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...