КРВНА ОДМАЗДА ВО ВЕЛИКА КЛАДУША: Две години смислувал план и чекал убиецот на брат му да излезе од затвор

Синоќа во Велика Кладуша беше убиен Асмир Халилагиќ, кој поради добро владеење неодамна беше ослободен од затворот во Зеница, каде ја отслужи казната за убиството на Хасан Граховиќ, кого го убил на 7 јануари 2021 година. Според полицијата, се работи за крвна одмазда, бидејќи убиецот е брат на покојниот Хасан.

„35-годишен маж пукал во 28-годишен маж и му нанел фатални повреди. Тој е уапсен и ќе биде предаден на Обвинителството на УСК. Двајцата се од Велика Кладуша“, беше кажано за порталот „Аваза“ на МУП на УСК пред две години.

Оттогаш И.Г., братот на брутално убиениот Хасан, се подготвувал за крвна одмазда. Се подготвуваше да му се одмазди за својот брат, за кого луѓето во Велика Кладуша имаа само пофални зборови.

читајте пулс24

Околу 22 часот на улицата Махмут Зулиќ, во близина на училишниот центар во Велика Кладуша, наишол на Халилагиќ и веднаш пукал кога го препознал.

Без многу размислување, претходно подготвен за оваа крвава кампања, И.Г. испукал неколку куршуми кон Халилагиќ. Откако си го завршил планот, отишол во полициската станица во Велика Кладуша и се предал. Го однел и пиштолот од кој пукал.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.