Кредит Свис денеска соопшти дека ќе укине 9.000 работни места

Швајцарската банка Кредит Свис денеска соопшти дека до 2025 година ќе укине 9.000 работни места како дел од радикалната трансформација на своите активности во обид да се опорави.

Кредит Свис денеска соопшти дека ќе укине 9.000 работни места

Банката планира да ја намали својата работна сила до 2025 година од 52.000 вработени со полно работно време на 43.000.

Швајцарска банка неодамна се согласи да плати 238 милиони евра на Франција за да избегне кривично гонење за измама.

Кредит Свис се согласи на плаќањето за да избегне тужба за прикривање даночно затајување од страна на клиенти во Франција во периодот од 2005 до 2012 година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.