Кремасти компири со прелив

Loading...

Состојки
1 кг компири
700 мл вода
200 мл млеко
1 крем супа од печурки (може и од брокула)
100 мл масло
200 гр печеница,сланина,пршута ,…по избор
1 кромид

1. Најпрво се сечат компирите на коцки, се става масло и сол. се ставаат во садот да се печат во загреана рерна 20мин.
2. Додека се печат се прави преливот од супата. Се става во тенџере 800мл вода и 200млеко. Се додава супата од печурки и се вари 10 мин.
На страна се сецка сланината(пршута,печеница…) и кромидот се запржуваат 3 минути и се истура врз полупечените компири. Потоа се става супата од печурки и се меша со дрвена лажица.
3. Се печи на 200С-35мин. На здравје!!!

loading...