Кремљ вели дека териториите што ги врати Украина ќе бидат освоени повторно

Изјавите на Пентагон за способноста на Киев да погоди цели на Крим со оружје испорачано од САД ја покажуваат вмешаноста на Вашингтон во конфликтот во Украина, изјави портпаролот на Кремљ.

Кремљ вели дека териториите што ги врати Украина ќе бидат освоени повторно

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во средата изјави дека украинските територии, привремено напуштени од руската војска, ќе бидат повторно преземени.

Говорејќи на брифинг со новинарите во Москва, Песков истакна дека териториите кои се дел од регионите Доњецк, Керсон, Луганск и Запорожје сега се дел од Русија.

Тој додаде дека „специјалната воена операција“ продолжува и дека не се донесени одлуки за нејзино трансформирање во „контратерористичка операција“.

„Ова е целосно привилегија на врховниот врховен командант – претседателот на земјата. До денес, такви одлуки не се донесени. Зборуваме за специјална воена операција која е во тек“, рече тој.

Песков рече дека изјавите на Пентагон за способноста на Украина да погоди цели на Крим со артилерискиот комплекс ХИМАРС испорачан од САД ја докажуваат вмешаноста на САД во конфликтот.

„Ваквите изјави, директно и индиректно, се нови потврди за директното вклучување на САД во овој конфликт, што создава исклучително опасна ситуација“, нагласи тој.

Коментирајќи ги извештаите на некои медиуми дека Виена им предложила на Москва и Киев да одржат мировни преговори во Австрија, Песков рече дека Русија не добила такви предлози.

Портпаролот изрази загриженост и за позицијата на Данска и Шведска во врска со несреќата на гасоводите „Северен тек“, исклучувајќи секаква соработка со руската страна.

„Москва ќе чека појаснувања во овој поглед. Учеството на руската страна во испитувањето на оштетените локации и истрагата за тоа што се случи е задолжително“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.