Кремљ досега примил речиси 42.000 жалби за исчезнати украински војници – истражување!

Кремљ примил речиси 42.000 поплаки во април од роднините на војниците исчезнати во Украина, објави во четвртокот истражниот весник iStories.

Кремљ досега примил речиси 42.000 жалби за исчезнати украински војници

Официјалните податоци открија дека администрацијата на претседателот Владимир Путин примила 41.666 барања поврзани со исчезнати или заробени војници.

Руската влада не објави никакви официјални податоци за бројот на загинати во Украина од 25 март, кога соопшти дека за време на конфликтот загинале 1.351 маж.

Независната истрага на iStories оттогаш објави дека билансот е над 3.000, врз основа на јавно достапни податоци од локалните власти и социјалните медиуми.

„Типовите на луѓе кои му пишуваат на претседателот обично се лојални, но аполитични“, изјави за iStories Абас Галјамов, политички консултант и поранешен соработник на Путин.

„Тоа се обични луѓе… со традиционален менталитет и верување во љубезен патријархален цар“.

Гаљамов посочи дека бројката отпаѓа само на некои од членовите на семејството кои моментално бараат исчезнати или заробени војници.

„Повеќето од нив не пишуваат никому, навистина не веруваат дека властите ќе направат нешто добро за нив“, вели тој.

Податоците од Кремљ не укажуваат на тоа колку од жалбите биле обработени, ниту дали биле дадени дефинитивни одговори на засегнатите.

Украина соопшти дека држела околу 600 руски воени заробеници од почетокот на април. Според Киев, повеќе од 400 војници досега се разменети со Москва во 14 размени на затвореници. Москва не ги објави сопствените бројки.

Една истакната организација за правата на војниците, Сојузот на комитетите на мајките на војниците на Русија, соопшти дека примила „неколку стотици“ апликации со барање за информации за исчезнатите војници.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.