Кремљ: Требаше одамна да ги прекинеме дипломатските односи со САД

Комуникацијата меѓу Русија и САД веќе нема да биде возможна на стариот начин, а Москва ќе води остар дијалог со нив, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

ITAR-TASS: MOSCOW, RUSSIA. MARCH 10, 2011. US vice president Joe Biden (L) and Russia’s prime minister Vladimir Putin shake hands during a meeting. (Photo ITAR-TASS/ Valery Sharifulin) Россия. Москва. 10 марта. Вице-президент США Джозеф Байден и премьер-министр России Владимир Путин (слева направо) во время встречи. Фото ИТАР-ТАСС/ Валерий Шарифулин

„Да, ќе комуницираме на поинаков начин, нема да биде исто како порано. „Комуникацијата сега ќе биде поостра“, рече Песков во интервју за РИА Новости.

Тој нагласи дека САД веќе направиле толку многу што Русија одамна требало да ги прекине дипломатските односи со нив, но комуникација мора да постои.

„САД не одат никаде, Русија мора да живее со САД. Допрва ќе треба да комуницираме со нив“, изјави Песков.

Според него, негативните последици од санкциите против Русија прво ги почувствувале Европејците, а потоа и Американците, додека негативната атмосфера и притисок само ќе растат.

„Негативните последици прво ги почувствуваа сите Европејци, а потоа и Американците, а тој товар само ќе расте“, рече Песков.

Тој потсети дека последниот самит на лидерите на САД и Русија Џозеф Бајден и Владимир Путин се одржа денеска на 16 јуни во Женева.

„Сега нема дијалог меѓу Русија и САД“, рече Песков.

САД воведоа неколку пакети санкции кон Руската Федерација.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.