Крем од авокадо за добро утро

Како ви звучи триминутен појадок од само три состојки?
Ако имате зрело авокадо во сад со овошје, ставете го во мешалка со мед и млеко и направете едноставен крем што ќе ви служи добро за појадок и закуска.
Состојките се доволни за една или две порции, во зависност од вашиот апетит и потреби. Можете да го послужите кремот во стаклени чаши, со свежи бобинки, сецкани бадеми, чипс од кокос..
Исто така, можете да го замрзнете овој едноставен крем и подоцна да го користите како основа за пијалак или да го мешате со јогурт.
Состојки:
1 зрело авокадо
120 мл млеко
1 лажица мед
Подготовка:
Излупете го авокадото и исечете го на коцки.
Ставете го авокадото во мешалка со млекото и мешајте додека смесата не се изедначи.
Се редат во две чаши, се покриваат со проѕирна фолија и се ставаат во фрижидер кратко.
Послужете со избрани додатоци. Добро утро и добар вкус!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.