Крем салата со ориз и бадеми

300 г варен ориз
300 г коцки шунка
300 г коцки кашкавал
150 г коцки обарен морков
150 г конзервирана пченка
100 г толчени бадеми
1 главица кромид
2 чешниња лук
300 г мајонез
300 мл кисела павлака
1 лажичка кари
сол и мелен црн пипер
Кромидот и лукот ситно исечете ги и ставете ги во сад. Додадете ги оризот, пченката, бадемите, шунката, морковите и кашкавалот. Посолете и додадете кари и црн пипер.
Потоа додадете ги павлаката и мајонезот и промешајте ја салатата.

 

 

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.