Крем чорба од целер која ќе ви ја закрепне душата: Евтина и готова за само половина час

Loading...

Денеска ви претставуваме рецепт за едноставна чорба за која ви се потребни само 4-5 состојки, во зависност од тоа дали ќе користите некој зачин или не.
Потребни состојки:
– 1 целер со големина на тупаница
– 1 компир со приближно иста големина
– лажичка путер или масло
– околу 1/2 литар вода
– сол и бибер
– зачини по желба
Начин на припрема:
1. Исчистете ги целерот и компирот и исечкајте ги на ситни коцки.
2. Ставете едно тенџере на оган, додајте го путерот да се стопи и кратко пропржете го зеленчукот.
3. Додајте ја водата, солта и биберот (и зачини по желба) и оставете да се вари.
4. Варете со поклопец се додека зеленчукот не се свари, околу 30 минути.
5. Тргнете го тенџерето од шпорет и иситнете го сварениот зеленчук со рачен миксер или во блендер.

loading...