Кривични пријави за Канцеларот Шолц и Шенчер за „Cum-Ex“

Познатиот криминален адвокат од Хамбург, Герхард Страте, поднесе кривична пријава против федералниот канцелар и поранешен градоначалник на Хамбург, Олаф Шолц , во врска со банката Варбург вмешана во скандалот „Кум-Екс“ .

Пријавата е насочена и против наследникот на Шолц во градското собрание, Питер Шенчер. Во писмото до јавниот обвинител на Хамбург, Јорг Фрохлих, кое е достапно на германската прес-агенција и за кое претходно објавија други медиуми, адвокатот ги обвинува политичарите од СПД за помагање и поттикнување даночно затајување , а Шолц исто така го обвинува за давање лажни незаколнати изјави. Јавниот обвинител го потврди приемот.

Шолц постојано и опширно ги коментираше фактите, изјави во петокот во Берлин заменик владиниот портпарол Волфганг Бухнер. Во овој поглед, канцеларот е „мирен“ за сè друго. Шолц отсекогаш го отфрлал сомнежот дека како градоначалник влијаел на даночниот третман на Варбуршката банка – исто како и Ценчер.

Во пријавата од речиси 40 страници, Страте објаснува дека даночните власти во Хамбург не требало да се воздржат од враќање на погрешно вратените даноци на капитални добивки во 2016 година врз основа на веќе достапните знаења за трансакциите „cum-ex“ на Варбург банка.

Шолц го обвинува кривичниот адвокат дека не ја кажал вистината во парламентарната истражна комисија на Парламентот на Хамбург за скандалот „Кум-Екс“, кога изјавил дека не се сеќава на средбите во 2016 и 2017 година со сопствениците на банките Кристијан Олеариус и Макс Варбург.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.