Кристијан Габровски а.к.а. Ристо Бомбата

Loading...

Кристијан Габровски, во раните деведесетти многу попознат како Ристо Бомбата е македонски музичар, пејач, тесктописец и композитор. Во почетокот на деведесеттите, заедно со Борче Шабановски и Валентино Лаучоски, настапуваат под името „Ристо Бомбата и Кучешка тенија“ и достигнуваа огромна популарност. Нивните касети биле продадени во повеќе од 50.000 примероци и своевремено биле една од најпопуларните групи кај младите, но и кај постарите Македонци. Денес, Кристијан е присутен на македонската музичка сцена пишувајќи и компонирајќи песни на многу музичари, највпечатливо на Маја Вукичевиќ. Исто така, има и соло кариера со која и е добро познат на македонската публика. Настапувал на Макфест и на локалниот избор за песна на Евровизија. А, сега ќе ве потсетиме на неговите најголеми хитови.
 

Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Кристијан Габровски, во раните деведесетти многу попознат како Ристо Бомбата е македонски музичар, пејач, тесктописец

loading...