Кумановската болница во сериозна опасност, премногу здравствени работници се заразени со корона вирусот

Кумановската болница во сериозна опасност, премногу здравствени работници се заразени со корона вирусот

Дури 13 здравствени работници од кумановската болница се позитивни на корона вирусот. Податоците варираат од 11 до 15 заразени. Како и да е, очекуваме Филипче да ја соопшти точната бројка.

Она што е важно да се констатира е дека оваа бројка ја зголемува загриженоста дека оваа инститруција нема да може да се справи со предизвикот од КОРОНА ВИРУСОТ, бидејќи веќе е десеткувана. Останува да видиме што ќе преземе Министерството по ова прашање.

Новозаразени се најмалку 9  здравствени работници од кумановската болница во изминатово деноноќие. Снежана Захариева, директорката на оваа институција ја потврди оваа информација.

 

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.