КУПИЛ КУЌА ПОЛНА СО ЃУБРЕ, А ПОТОА НАШОЛ БОГАТСТВО: Открил ретки монети, накит, скапа облека, а само едно нешто задржал за себе

Кога купил куќа полна со прашина, кутии и разни ѓубре, Алекс Арчболд од Канада не можел да претпостави дека го направил потегот на својот живот.
Имено, Архолд, кој инаку се занимава со собирање антиквитети, го купил домот на покојната учителка по музика Бет- Џоан Рак. Отпрвин, тој се надевал дека ќе најде само едно старо пијано во куќата.
Тој презел сè во куќата на Мадам Рак откако таа почина минатиот декември.
Дилер на антиквитети снимил сè што нашол во куќата, проценувајќи дека нашол работи во вредност од околу 400.000 американски долари.
Иако ја познавал г-ѓа Рак веќе неколку години, тој никогаш не влезгол внатре. Сепак, тој одлучил да ризикува и да купи куќа.
Сепак, тој се зачудил кога ги видел натрупаните работи, огромни слоеви прашина и ѓубре. Сè изгледаше како „типичен дом на луѓе со синдром на хрчак“.
„Не знаев дека ексцентричниот професор по пијано што го познавав е всушност милионер“, рече Алекс.
Додека тој и неговиот тим макотрпно „копале“ низ секоја просторија, откриле ретки монети, вклучувајќи чист сребрен долар и пари од 1920-тите.
„Нашите најимпресивни откритија вклучуваат паричници полни со готовина, сребрена шипка од 2,8 фунти и торби полни со златни и дијамантски прстени“, истакна тој.


Куќички „шанел“, „берберис“ и „тифани“ биле попрскани околу куќата, а Алекс дури и нашол сјаен златен прстен во чевелот.
Налетале на мали сребрени шипки откако една испаднала од куп флаери, па тимот го проверил секое списание и книга во куќата.
Плакарите на г-ѓа Рак биле полни со дизајнерска облека, од бунди до скроени одела и тие се едни од најбараните винтиџ парчиња.
Имаше и стари записи, просторија со перики, бројни прибор за јадење, мебел, книги, обувки, ситници, украси и најмалку три машини за шиење.

“Сè што има тука има потенцијал, имав неверојатно среќа. Ова е најдобрата инвестиција во мојот живот”, заклучи тој.
Откако средил сè, тој потврдил дека за себе го зачувал големото пијано.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.