Купувач одби украински товар на жито – медиуми

Првиот товар на жито што ги напушти новоотворените пристаништа на Украина е одбиен од купувач во Либан поради петмесечно одложување на пратката, објави Блумберг во понеделникот.

„Разони“ беше првиот цивилен товарен брод што превезуваше украинско жито преку Црното Море во последните неколку месеци. Редовните пратки беа блокирани поради непријателствата меѓу Русија и Украина кои меѓусебно се обвинуваа за прекинот.
Бродот „Разони“ плови под знамето на Сиера Леоне

Според медиумот, кој се повикува на амбасадата на Украина во Бејрут, бродот „Разони“ под знамето на Сиера Леоне, кој бил натоварен со околу 26.500 тони пченка, моментално се наоѓа во Средоземното Море.

Либанската влада, наводно, не е вклучена во пратката, бидејќи товарот бил наменет за приватниот сектор.

Се бара нов купувач за житото во Либан или на друго место, соопштија од украинската амбасада. Дестинацијата на бродот се смени во неделата од Триполи во „чекаат нарачки“, покажаа податоците за следење на бродот.

„Разони“ беше првиот цивилен товарен брод што превезуваше украинско жито преку Црното Море во последните неколку месеци. Редовните пратки беа блокирани поради непријателствата меѓу Русија и Украина кои меѓусебно се обвинуваа за прекинот.

Договорот меѓу Русија и Украина за рестартирање на поморскиот извоз беше преговаран минатиот месец со помош на Турција и ОН. Турција, исто така, е домаќин на специјален центар за координирање на превозот според договорот, кој вклучува претставници од Москва и Киев. Нивната работа е да ги проверуваат пловните објекти за да спречат шверц на оружје во или надвор од зоната на конфликтот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.