Купува куќа на море а не сака да плати паркинг- Лепа Брена брои пари за нова вила во Хрватска

Лепа Брена и нејзиниот сопруг Слободан Живојиновиќ толку многу го сакаат хрватскиот брег што се на чекор од купување куќа во Опатија, дознава Курир! Фолк дивата, која веќе има имот од 300 квадратни метри, во Нови Виндолски, неодамна дозна за уште една летна оаза на мирот, што многу и се допаднала, па последниот месец прави сè за да го направи тој имот свој.
Станува збор за вила која се наоѓа во близина на куќата на Саша Поповиќ, а од која има поглед кон морето и целата ривиера. Украсена е во модерен стил и нејзината вредност се проценува на околу 300.000 евра. Таа е многу помала од оној во кој живее со години, но во моментов многу повеќе и се допаѓа новата и одговара на нејзините животни потреби.


Близок на Брена, рекол дека таа куќа е од неодамна на продажба и пејачката сакала да биде новиот сопственик. Доколку успее во намерата да купи вила во Опатија, најверојатно во иднина ќе ја изнајмува куќата во Нови Виндолски, а летото ќе ги помине на нова адреса. Иако Брена и нејзиниот пријател и кум Саша заработија вкупно 30 милиони евра од продажбата на „Гранд“, од кои половина им беа исплатени пред шест и пол години, а остатокот од парите на крајот на 2019 година, Брена, иако има, така да се каже, за пет генерации, се грижи за секое евро.
Ова е поткрепено со фактот дека јахтата ја паркира во Риека наместо во Опатија, каде што се сонча, бидејќи сака да плати во поевтина зона за паркирање. Имено, пловните објекти во Опатија плаќаат 2.000 евра годишно за паркирање, додека во Риека цената е многу пониска, само 100 евра. Брена знае за овој трик, па ја остава јахтата во марината во Риека, а кога ќе дојде сезоната, вози до Опатија, каде се сонча и ужива.
Лепа Брена е позната по својата љубов кон инвестирање во недвижнини и деловни активности. Таа има куќа во Мајами, стан во Монте Карло, локал на Златибор. Минатата година пејачката купи парцела од 80 хектари на влезот во Нови Сад, каде што планира да изгради луксузен станбен комплекс. Вредноста на таа инвестиција се проценува на два милиони евра. Таа има и вила на Бежанијска коса, а на своите синови Виктор и Стефан им обезбеди и по еден стан.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.