Лавров: ЕУ стана агресивен и милитантен играч

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера ја обвини Европската Унија дека станала „агресивен милитантен“ играч по стапките на НАТО по руската инвазија на Украина, пренесе АФП.

„ЕУ стана од конструктивна економска унија, како што беше создадена, во агресивен и милитантен играч кој веќе ги рекламираше своите амбиции далеку подалеку од европскиот континент“, рече Лавров на прес-конференција во Душанбе, Таџикистан, каде што министрите за надворешни работи од се состана Комонвелтот на независни држави (ЗНД).

Во врска со ова, министерот додаде дека „желбата на Киев да стане членка на ЕУ не е безопасна“. Лавров, исто така, ги обвини Европејците дека го следат „точно патот што веќе го зацрта НАТО, со што го потврди трендот кон спојување со алијансата и во суштина служејќи како нејзин додаток“.

Тој, исто така, ја осуди посетата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Индија кон крајот на април за зајакнување на стратешките врски на ЕУ со земјата, која покажа неутралност во однос на руската инвазија на Украина.

„Прашањето за војна (во Украина) не само што ја одредува иднината на Европа, туку има и длабок ефект врз индо-пацифичкиот регион“, додаде Лавров.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.