ЛАДЕН ТУШ ЗА ЉУБЉАНА, КИНА И СЕРВИРАШЕ „ЛАДНА ОДМАЗДА” НА СЛОВЕНИЈА, ПОРАДИ ЗБОРОВИТЕ НА ЈАНША, СИ ЏИНПИНГ ГИ ПОВЛЕЧЕ ПРВИТЕ ПОТЕЗИ

По Литванија, Кина презема трговски мерки против одлуката на Словенија да го поддржи Тајван, пишува британски Тајмс. Кина реагира бурно и тврдо на секој чекор за поддршка на одметнатиот остров, чие повлекување на признавањето во последниве години, благодарение на дарежливата финансиска помош, дојде од неколку земји кои имаа дипломатски односи со Тајван. Меѓутоа, за случаите со спротивниот пример, посилните врски со владата во Тајпеј, Кина нема милост.

Во случајот со Словенија, Пекинг одлучи да ги поништи договорите со словенечките компании со кои работи и да се повлече од договорот за инвестирање во Словенија, откако премиерот Јанез Јанша јавно проговори за градење подобри врски со Тајван. Словенечко-кинескиот економски совет во Љубљана објави дека пријавиле нови деловни проблеми до компаниите кои соработуваат со Кина и дека мерките се слични на оние што Кина ги презема во Литванија.

Словенија и Литванија и ставија геополитички тест на Европската унија, а Брисел засега силно реагира.

Имено, Валдис Домбровскис, европскиот шеф за трговска политика, го покрена спорот со Кина во Светската трговска организација, откако европскиот тим собра докази дека Кина минатиот месец „остро го ограничила или де факто го блокирала увозот и извозот со Литванија без предупредување или консултации”.

„Покренувањето постапка пред Светската трговска организација не е лесен чекор за преземање“, изјави Домбровскис за новинарите. „Меѓутоа, по неколку неуспешни обиди за билатерално решавање на прашањето, не гледаме друг начин. Европската унија е решена да дејствува единствено и брзо кога станува збор за одлуки кои ги прекршуваат правилата на Светската трговска организација и го загрозуваат нејзиниот единствен пазар“, објави Домбровскис.

Од друга страна, Пекинг посочува дека „обвинувањата се неосновани и нерамномерни“. Кинеската дипломатија ја предупреди Европската комисија дека „правната акција“ може да ги „одземе“ нивните односи и потенцијално да влијае на економското закрепнување во Европската унија, особено во Германија.

„Проблемот меѓу Кина и Литванија е од политичка природа, а не од економски“, изјави Жао Лиџијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи. „Ја потсетуваме ЕУ на претпазливост во врска со обидот на Литванија да ги одземе кинеско-европските односи“, рече Жао.

Дипломатските проблеми сега се шират поради Словенија. Во случајот со Литванија, спорот започна со одлуката на Вилнус кон средината на минатата година да отвори тајванска канцеларија под тоа име, наместо вообичаеното и прифатено од Кина решение дека во името секогаш се наоѓа главниот град Тајпеј.

Овој потег ја налути и испровоцира Кина. Минатата недела Јанез Јанша изјави за индиската телевизија дека се надева дека Словенија ќе го следи примерот на Литванија и ќе размени претставништва со Тајван. Јанша рече и дека Љубљана го поддржува обидот на Тајван да стане членка на Светската здравствена организација.

Досега Словенија и Кина негуваа добри односи. Словенија беше дел од проектот на кинескиот претседател Кси Џинпинг „Еден појас, еден пат“, чија цел беше изградба на инфраструктура за зголемување на глобалниот досег на Кина.

Сепак, Словенија сега „отворено ја доведува во прашање политиката на Кина кон одметнатиот остров, познат како „една Кина“ и“ дава опасни изјави за независноста на Тајван. „Шокирани сме и силно се спротивставуваме“, рече Жао.

Но, и Европската комисија е против. Европските адвокати составија досие со кинески мерки против Вилнус во кое се документира како Кина одбила да издаде царински дозволи за литвански стоки, како го одбила барањето на Литванија за увоз од Кина и како ги притискала европските компании да не користат литвански стоки во нивните синџири на снабдување. наменети за кинескиот пазар.

Оваа дипломатска кавга предизвикува поделби во Европската унија. Според дипломатите, Германија врши притисок врз официјалните лица во Брисел да ги ублажат критиките кон Кина за да го смират спорот, пишува Тајмс.

Но, Домбровскис, кој е Литванец, одбил.

Германија има големи улоги. Големите германски компании, особено автомобилската индустрија, во голема мера зависат од трговијата со Кина. Тие дури го предупредија Вилнус дека ќе се повлечат од Литванија доколку не се реши спорот со Кина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.