Ладна крем супа од тиквички и босилек

500 г тиквичка
1 главица кромид
200 мл млеко
100 г свеж босилек
1 чешне лук
2 лажици сок од лимон
рендана лимонова кора
2 лажици маслиново масло
сол и мелен црн пипер
Во блендер ставете ги исечканите тиквички и кромидот, и миксајте додека добиете мазна смеса. Во смесата полека додавајте ги млекото, маслото, лимоновиот сок и листовите босилек. Посолете, зачинете со црн пипер и додадете ја изренданата кора од лимон. Пред послужување чувајте ја супата во фрижидер.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.