ЛАДНО ЦЕДЕН СОК ОД ГРОЗЈЕ БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ

Loading...

Состојки:
5 кг. грозје (црно слатко)
100 гр. обичен шеќер или 200 гр. фруктоза или 10 лажици мед
600 гр. лимон (може да биде и со половина и половина лимунтус)
1 литар вода
Подготовка:
Можете исто така да го направите овој сок со повеќе вода, шеќер и лимонска киселина ако сакате да направите поекономичен сок.
Измијте го грозјето и одделете ги бобинки од дршката. Месете добро со рацете и оставете да отстои околу еден час за лушпите да ослободат боја.
Процедете преку газа како што се гледа на видеото, додадете исцеден лимон и шеќер. Додадете вода исто така. Промешајте да се растопи шеќерот. Можете да пиете веднаш, подготвено на овој начин, не смее да се остави во фрижидер повеќе од два дена. Чувајте во замрзнувач во пластични шишиња и само кога го пиете вадете го.
Погледнете ја подготовката:

loading...
Loading...