Лапин: Се подготвува „крвав февруари“ – Русија има голем план!

Русија ја распореди групата повлечена од Херсон во најблиските области, дополнувајќи го фронтот со мобилизирани регрути, изјави Игор Лапин, заменик на Врховната Рада од последното свикување и сега командант на специјалните сили на украинската армија.

„Тој дел од персоналот што беше повлечен од Херсон, Русите сигурно некаде ќе го искористат. Тие не можат само да седат во степата, бидејќи степата не е најдоброто место за криење, Запорожје е најблиску до нив. Мислам дека со овие војници делумно го зајакнаа правецот кон Бахмут, а другиот дел беше испратен кон Запорожје, додека останатите беа испратени да ги копаат одбранбените линии кај Мелитопол и Мариупол“, тврди командантот на специјалниот баталјон на вооружените сили – Силите на Украина.

За зголемување на офанзивниот капацитет на руската армија придонесоа и мобилизираните регрути, кои беа обучени од почетокот на мобилизацијата, а не само во Русија, рече Лапин.

Тој тврди дека дел од мобилизираните биле префрлени на територијата на Белорусија, „за да ги нахрани Лукашенко, да ги облече, да им даде возила…“

Според него, сето тоа се компоненти на голем план подготвен од непријателот.

„Сигурен сум дека нивната мобилизација и обука ќе продолжи, ќе создадат можности за одредени офанзивни акции во февруари. Ако седиме мирни, им дадеме шанса да се консолидираат, да се свртиме и да напредуваме, тогаш ни претстои многу тежок период“, додаде Лапин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.