Латас се чуди на „активната блокада“ на Мицкоски: Јас оваа стратегија не ја разбирам…

Драган Павловиќ Латас во гостувањето на Канал 5 пред неколку дена зборуваше за стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ, за „активната блокада“ на Собранието и кажа дека тој не разбира што е тоа активна блокада.

-Тие ги поддржувале само законите кои биле од корист за граѓаните и тоа било активна блокада.

Латас се чуди на „активната блокада“ на Мицкоски: Јас оваа стратегија не ја разбирам…

Па чекајте, опозициските пратеници и кога не се во „активна блокада“, не гласаат за сите закони, односно даваат поддршка само за оние кои им се допаѓаат. Јас оваа стратегија не ја разбирам и не знам колку е во ред, рече Латас.

На прашањето од новинарот, што би им порачал на СДСМ, Латас рече дека тој е стручњак во политиката и неговите совети ги наплаќа, но еве, ќе им даде бесплатен совет, што треба, или требало да направат!

-Јас да бев СДСМ, ќе распишев вонредни избори во јуни или јули, за тие да се одржат во Ноември.

Во ова најтешко време, ќе дозволев ВМРО-ДПМНЕ да дојде на власт, за потоа, во мај или јуни догодина, со нов лидер на СДСМ, да се вратат на власт.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.