Лате со карамела и лешник

Loading...

Пијалак што ќе ве стопли во ладните есенски денови
Лате со карамела и лешник
Потребни состојки:
250 милилитри кафе
1 лажица сируп од лешник
½ лажица чоколаден сируп
½ лажица карамела, плус малку за декорирање
180 милилитри пола-пола (микс од 90 милилитри млеко и 90 милилитри слатка павлака)
Начин на подготовка:


1. Турете го миксот од млеко и павлака во тегла, затворете ја и протресете десетина секунди додека млекото не почне да прави пена на врвот.
2. Ставете ја теглата без капак во микробранова печка околу 45 секунди додека миксот не се стопли и не стане пенест.
3. Ставете карамела низ внатрешноста на шолјата и турете го топлото кафе. Потоа додајте ги сирупот од лешник и чоколадниот сируп и промешајте. На крајот додајте го миксот и послужете.

loading...
Loading...