Лате со тиква и урми

Официјално е сезона на тиквите насекаде. Ако ја комбинирате сварената тиква со умри, дали знаевте дека можете да го направите највкусното лате?
Кафе на денот: Лате со тиква и урми
Потребни состојки:
250 милилитри кафе (еспресо или инстант кафе)
1 ½ лажица пире од тиква
1 лажица путер од кашу или 125 милилитри млеко
3-4 урми (1-2 лажици мед, јаворов сируп или кокосов шеќер)
цимет, ѓумбир на прав, каранфилче, морско оревче по вкус
Начин на подготовка:
Додадете ги сите сосотојки во блендер или рачен миксер.
Украсете со шлаг и цимет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.