ЛЕГЕНДАРНИОТ ИНВЕСТИТОР ОТКРИВА ЗОШТО СЕ ПЛАШИ ОД БИТКОИНОТ

Биткоинот се зголеми оваа недела откако се бореше да го задржи својот интензитет на почетокот на 2021 година во текот на последната недела од февруари.
Цената на биткоинот се зголеми за повеќе од 10% во последниве денови, искачувајќи се над 50.000 долари и достигнувајќи го својот рекорд од 58.000 долари по биткоин, бидејќи САД одобрија огромен пакет стимулации за коронавирус од 1,9 трилиони долари.
Со скокот во цената близу 600% во последните 12 месеци, легендата за инвестирање Марк Мобиус предупреди дека наглото опаѓање на биткоинот може да ги погоди технолошките акции многу лошо.
“Една од работите од која се плашам, верувајте, не е пад на цената на биткоин. Мислам дека врската помеѓу цените на биткоинот и пазарот на технологија е многу блиска”, изјави за Блумберг оваа недела.
Според него, биткоинот сè уште е во рана фаза и покрај огромниот раст на цените.
Во почетокот на февруари, Тесла, производител на електрични автомобили предводен од милијардерот Елон Маск, влезе на пазарот на биткоин кога откри дека купил биткоин во вредност од 1,5 милијарди долари. Шпекулациите дека другите технолошки компании би можеле да го следат Тесла во биткоин го разгореа пламенот, и предизвика “манија” со криптовалути што ги зафати пазарите низ целиот свет.
„Се надевам дека биткоинот ќе остане горе, не предвидувам и не посакувам да се намали“, рече Мобиус. „Но, јас само се надевам дека ќе остане во функција, бидејќи технолошките залихи тогаш ќе можат да заживеат“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.