Легендарните „Queen“

Loading...

Познатиот британски рок бенд „Queen“ формиран во Лондон во 1971 година, на чело со фронтменот Фреди Меркјури, Брајан Меј на гитара, Џон Дикон на бас гитара  и Роџер Тејлор на тапани, е еден од бендовите во музичката историја кој ќе останат вечно запаметени. Бендот е познат по 18 број еден албуми, 18 број еден синглови, и 10 број еден ДВД-а. Проценката на албуми во продажбата се движи од 150,000,000-300.000.000 албуми, што ги прави едни од најпродаваните светски музички бендови.
Добитници се на награда за животно дело од британската фонографска индустрија во 1990 година.
Во текот на својата кариера, Фреди Меркјури настапил на околу 700 концерти во земјите ширум светот.Познатиот британски рок бенд „Queen“ формиран во Лондон во 197

loading...
Loading...