Ледени коцки со кокос

Loading...

Потребни состојки:
300 гр мелени бисквити
200 гр рендано чоколадо
100 мл млеко
Промешајте ги овие состојки и ќе го добиете првиот слој.
Бел дел од филот:
500 мл млеко
80 гр гриз
200 гр кокосово брашно
Сварете ги гризот и шеќерот додека смесата е топла, додајте кокосово брашно и промешајте. Ставете преку првиот слој.
Глазура
Растопете 100 мл слатка павлака и 100 гр чоколада со 40 гр путер. Изладената смеса прелијте ја со чоколадната глазура. Оставете во фрижидер најмалку 4 часа, а најдобро е да отстои преку ноќ.

loading...