Лепеза од модар патлиџан со моцарела

Loading...

Состојки
2 црни домати, пошироки
125гр моцарела
2 црвени домати
1 китка магдонос
2 лажици маслиново масло
лукче, сол, бибер

Сезонско и вкусно јадење е мојот денешен предлог.
Прво измиените црни домати по должина ги сечиме на ленти, широки одприлика по 1,5 цм
Малку ги посолуваме и ги оставаме вишокот на течност да се исцеди.
Потоа ги бришиме со хартиени салфети.
Моцарелата ја сечиме на парчиња, како и црвениот домат.
Во засеците наизменично ставаме моцарела, црвен домат.
Одозгора ставаме сецкан магдонос, сецкано лукче.
Попрскуваме со маслиново масло.
Ги ставаме во делимано тава, покриваме со капак и ги готвиме во рерна на 180 с, околу 20 до 25 минути, односно црниот домат убаво да омекни.
Потоа капакаот го вадиме и готвиме во рерна уште десетина минути.
Послужуваме топло.

loading...