Лесни американски палачинки од кокосово брашно

Loading...

Потребни состојки:
60 гр. кокосово брашно
30 гр. тапиока брашно * или 30 гр. бело брашно
1 лажичка прашок за пециво
125 мл. млеко од бадем * или било какво млеко
2 јајца
2 лажици стопено кокосово масло


Подготовка:
1. Во сад се додаваат сите суви состојки и се промешува.
2. Во одделен сад се мешаат сите течни состојки и оваа смеса се додава на претходната смеса.
3. Повторно убаво се промешува (може да се користи миксер или лажица).
4. Се остава да отстои смесата 10-тина минути, а во меѓувреме се загрева тава за палачинки на среден оган со една лажичка кокосово масло или било какво масло ( за да не лепи).
5. Се додава отприлика 2-3 лажици од смесата во загреаната тава и се формира палачинка.
6. Се остава да се пржи 3-4 минути од секоја страна
7. Доколку палачинките горат брзо, намалете ја температурата, овие палачинки одземаат повеќе време, но дефинитивно вредат.

loading...