Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Палачинките се омилена храна на секој од нас, во блага, но и во солена варијанта. Пробајте го овој рецепт за похувани палачинки- сигурно ќе ви се допадне.
Потребни состојки:
10 солени палачинки
400 г шунка
300 г гауда
1 кисела павлака
2 јајца
100 г брашно
200 г презла
Масло


Начин на подготовка:
Испржете ги палачинките. Исечкајте ја гаудата на подебели и подолги листови. На една палачинка ставете две парчиња шунка, премачкајте со една лажичка кисела павлака и на средината ставете едно парче гауда. Преклопете ги краевите на палачинката, а потоа замотајте. Повторете ја постапката додека да ги потрошите палачинките. Додајде ги палачинките во брашно, потоа во изматените јајца и на крај во презла. Пржете ги и од двете страни додека да добијат златно-кафеава боја.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.