ЛЕТА 25.000 НА ЧАС, МОЖЕ ДА ПРЕЛЕТА 18.000 км! САРМАТ ПОМИНА УШТЕ ЕДЕН ТЕСТ: Русите со нов тест на интерконтиненталната ракета

Руската стратешка ракетна единица успешно изврши тестирање на напредната интерконтинентална балистичка ракета РС28-Сармат, (НАТО име „Сатана“), соопшти денеска командантот на таа единица Сергеј Каракаев.

Стратешката ракетна единица продолжува со зајакнување на напредните ракетни системи. Копнениот мобилен ракетен систем Јарс, исто така, имаше добри резултати за време на тестирањето, Министерството за одбрана го цитираше Каракаев.

ЛЕТА 25.000 НА ЧАС, МОЖЕ ДА ПРЕЛЕТА 18.000 км! САРМАТ ПОМИНА УШТЕ ЕДЕН ТЕСТ: Русите со нов тест на интерконтиненталната ракета

Руската стратешка единица спроведе повеќе од 550 распоредувања за време на обуката оваа година, од кои повеќе од 50 отсто беа спроведени ноќе, додаде рускиот командант.

Руската ракета RS-28 Sarmat припаѓа на најновата генерација на интерконтинентални балистички ракети во Русија.

Станува збор за напреден руски систем со интерконтинентална балистичка ракета на течно гориво.

Сармат лансира од силосот. Должината на ракетата е 36 метри, а тежината е 200 тони. Брзината е 20,7 мах (25.000 километри на час).

Максималниот опсег на летот е 18.000 километри.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.