Летно освежување: Лесен рецепт за сладолед со вкус на ванила

Loading...

Потребни состојки:
1/2 литар млеко
80 г маргарин
3 јајца
20 г брашно
220 г шеќер
Начин на подготовка:
Гответе го млекото заедно со маргаринот и 20 г шеќер.
Во друг сад изматете ги жолчките со 60 г шеќер и 20 г брашно, па полека додавајте ја смесата во зовриеното млеко.
Додајте екстракт од ванила и чоколадо или овошје.
Кога ќе се олади, изматете ги белките во цврст шлаг со 140 г шеќер и додајте ги во добиениот сладолед.
Оставете да отстои во фрижидер, а потоа уживајте.

loading...