Лето во чинија – лесна, овошна салата со лубеница и нане

Сезоната на лубениците е во ек и речиси сите го обожаваме ова неверојатно вкусно, нискокалорично и освежително овошје. Доколку ви здодеа да јадете резанки, можеби е време да испробате едноставен рецепт кој ќе ѝ даде поинаков шмек на лубеницата.
Се прави брзо и лесно, а вкусот е мошне освежителен.


Потребни состојки:
1 мала или ½ поголема лубеница (доколку надминува 5 kg)
340 g свежи малини
2 лажици свежо исечкано нане (околу 4-5 ливчиња)
Свежо исцеден сок од 1 лимета


Начин на подготовка:
Во подлабок сад ставете ја исечканата лубеница на помали коцки. Додадете ги малините, свежото сечкано нане и сокот од лимета.
Добро измешајте и оставете да се олади во фрижидерот најмалку 2 часа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.