ЛИКВИДИРАН ИРАНСКИ ПОЛКОВНИК КАЈ ДАМАСК Иран: Израел ќе одговaрa!

Официјален претставник на паравоената Револуционерна гарда загинал во експлозија во близина на сирискиот главен град Дамаск, објавено е денеска на нејзината веб-страница, а за убиството е обвинет Израел.

Како што е наведено, бил убиен полковникот Давуд Џафари, кој работел за Револуционерната гарда, а Израел бил предупреден дека ќе одговара за тоа злосторство.

ЛИКВИДИРАН ИРАНСКИ ПОЛКОВНИК КАЈ ДАМАСК Иран: Израел ќе одговaрa!

Иран го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад во 11-годишната граѓанска војна во Сирија и испрати илјадници проирански борци низ регионот да се борат заедно со силите на Асад.

Десетици ирански борци беа убиени во таа војна, но Техеран долго време тврдеше дека; тој има само улога на воен советник во Сирија.

Израелските власти претходно изјавија дека ќе го спречат Иран да го зацврсти своето влијание во Сирија, особено на југот во близина на Голанската висорамнина окупирана од Израел.

Земјата изврши стотици напади врз цели во делови на Сирија контролирани од владата во Дамаск, но ретко ги коментира.

Израел, сепак, потврди дека ги гаѓа базите на екстремистичките организации кои се сојузници на Иран, како што е либанскиот Хезболах, кој испрати илјадници борци да ги поддржат силите на Асад.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.