Линда Евангелиста доби оштета од 50 милиони долари по катастрофалните операции кои ја унаказија

Линда Евангелиста, моден камелеон, еден од најпознатите супермодели од златното доба на деведесетите, објави дека го „решила случајот CoolSculpting“, речиси една година откако откри дека останала „трајно деформирана“ и „изобличена“ од процедурата за замрзнување маснотии.

👇❤✔

„Со нетрпение го очекувам следното поглавје од мојот живот со пријателите и семејството и среќен сум што го оставам ова прашање зад мене“, сподели 57-годишниот супермодел на Инстаграм. „Навистина сум благодарна за поддршката што ја добив цело ова време.
Линда Евангелиста доби оштета од 50 милиони долари по катастрофалните операции кои ја унаказија

„Со нетрпение го очекувам следното поглавје од мојот живот со пријателите и семејството и среќен сум што го оставам ова прашање зад мене“, сподели 57-годишниот супермодел на Инстаграм. „Навистина сум благодарна за поддршката што ја добив цело ова време.

Веста доаѓа неколку дена откако Евангелиста дебитираше со својата нова кампања за Фенди, прва кампања на манекенката откако проговори за козметичкиот кошмар.

Линда Евангелиста доби оштета од 50 милиони долари по катастрофалните операции кои ја унаказија

Во септември, Evangelista поднесе тужба против Zeltiq Aesthetics Inc., компанијата зад CoolSculpting технологиите, за 50 милиони долари. Таа рече дека не е способна да работи откако поминала седум сесии на процедурата поддржана од ФДА од август 2015 до февруари 2016 година.

„PAH не само што ми ја уништи егзистенцијата, туку ме испрати во циклус на длабока депресија, длабока тага и најниски длабочини на самозагрозеност. Во тој процес станав осаменик“, откри Евангелиста на социјалните мрежи.

Евангелиста тврди дека процедурата CoolSculpting на Zeltiq „го направила спротивното од она што го ветувала“ и ги „зголемила“ масните клетки. Таа рече дека останала „непрепознатлива“ и покрај „две болни, неуспешни, корективни операции“.

Евангелиста позираше за People претходно оваа година и изјави дека „завршила со криењето“.

„Посакав да бидам на модната писта. Сега се плашам да налетам на некој што го познавам“, изјави таа низ солзи за магазинот. „Не можам повеќе да живеам вака, во криење и срам. Едноставно не можев повеќе да живеам во оваа болка“.

Во рок од три месеци од третманите CoolSculpting, Евангелиста почна да забележува испакнатини на брадата, бутовите и градникот, истите области што ги третираше. Почнала со прекумерна диета и вежбање.

Се обидов сама да го поправам, мислејќи дека правам нешто погрешно“, изјави таа за People. “Стигнав таму каде што воопшто не јадев. Мислев дека го губам умот”.

Докторот на Евангелиста на крајот ѝ дијагностицирал PAH, редок несакан ефект кој влијае на помалку од 1 процент од пациентите со CoolSculpting.

„Се надевам дека ќе се ослободам од срамот и ќе им помогнам на другите луѓе кои се во иста ситуација како мене“, додаде таа. „Тоа е мојата цел“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.