ЛОШИ ВЕСТИ ЗА РУСИТЕ: Благодарение на финскиот суперсателит, Украина уште појасно ги гледа руските трупи

Благодарение на кампањата за собирање средства, украинската армија има брз пристап до високопрецизни сателитски снимки. Комбинацијата на извидувачки слики со модерно оружје отвора нови можности за вооружените сили во борбата против Русија, напиша на Фејсбук министерот за одбрана Олексеј Ресников.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА РУСИТЕ: Благодарение на финскиот суперсателит, Украина уште појасно ги гледа руските трупи

„Да претпоставиме дека наскоро секој HIMARS, M270 или MARS II, како и секое оружје или самоодни топови со проектили со висока прецизност, ќе можат поефикасно да го уништат непријателот.“ Споменатите вооружени системи се повеќекратни ракети со долг дострел фрлачи. Украина ги користи за борба против руските складишта за муниција далеку зад линијата на фронтот во последните неколку недели.

Според договорот со финскиот провајдер ICEYE, украинската влада може деноноќно да користи радарски сателит, кој обезбедува и слики ноќе или во облаци. Парите дојдоа од кампањата за собирање средства во Украина што ја започна ТВ водителот Серхи Притула. Досега, според пишувањата на медиумите, се собрани околу 600 милиони гривни (16,2 милиони евра), кои всушност требаше да се искористат за купување на турски борбени беспилотни летала Бајрактар. Кога нивниот производител ги донираше беспилотните летала, наместо тоа беше купена сателитска употреба.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА РУСИТЕ: Благодарение на финскиот суперсателит, Украина уште појасно ги гледа руските трупи

Договорот предвидува дека украинската влада првично може целосно да искористи еден од сателитите Iceye кои веќе се во орбитата. Покрај тоа, Iceye ќе обезбеди пристап до својата констелација сателити SAR, така што украинските вооружени сили можат да добиваат радарски сателитски снимки од критични локации со голема стапка на повторување.

Според Prytula, компанијата ја има најнапредната технологија за радарски сателитски снимки до сега. За разлика од традиционалните сателити за набљудување на Земјата, сателитите за радарска слика на Iceye можат да обезбедат високопрецизни снимки на Земјата на дневна светлина, ноќе и преку облаци.

Сателитската слика Iceye би покривала површина до 225 квадратни километри и би фотографирала слики со резолуција од 0,5 метри до 1 метар, во зависност од областа, изјави Притула за украинскиот портал Киев Индипендент. Платениот сателит би летал над Украина два пати на ден.

„Сателитите овозможуваат да се види каде другите видови на извидување не можат“, го цитира украинскиот експерт за воздухопловство Андриј Колесник за Киев Индипендент. Покрај тоа, сателитските снимки ќе дадат поглед зад непријателските линии и ќе дадат информации за стратегијата на руските трупи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.