ЛУКАШЕНКО СО ЗАСТРАШУВАЧКА ПОРАКА: „ЌЕ ГОРИ ЦЕЛА ЕВРОПА“

Александар Лукашенко, претседателот на Белорусија, рече дека Европејците не сакаат војна, но нивните влади не можат да го изгаснат пожарот во нивната куќа.

„Германија, цела Европа нема лидери. Посакувам да имаа… Тие не можат да го изгаснат пожарот во својата куќа. Европејците не ја сакаат оваа војна. Тие многу добро знаат што се случува во Украина и се обидуваат да ја дестабилизираат Белорусија.

„Украина веќе гори. Најбогата земја. Нема таква земја како Украина. Советскиот Сојуз инвестираше многу во неа. Најплодната почва, најубавата природа! Она во што ја претворија земјата е катастрофа“. изјави шефот на Белорусија.
ЛУКАШЕНКО СО ЗАСТРАШУВАЧКА „ЌЕ ГОРИ ЦЕЛА ЕВРОПА“

„Единственото нешто од што се плашат Американците е нуклеарното оружје. Ако не се користи нуклеарно оружје, тоа значи дека тие ќе се борат со конвенционално оружје. Каде? Тие ќе се борат овде, а ние исто така ќе бидеме во тој лонец“, смета Лукашенко.

Тој ги нарече настаните во Украина катастрофа.

„Украина веќе гори. Најбогата земја. Нема таква земја како Украина. Советскиот Сојуз инвестираше многу во неа. Најплодната почва, најубавата природа! Она во што ја претворија земјата е катастрофа“. изјави шефот на Белорусија.

Тој ги опиша европските лидери како „лудаци“ кои не се способни да кажат „не на Вашингтон и со тоа да го разгорат пламенот во регионот“.
„Дали оние кои им дозволија на Американците да слетаат нов нуклеарен арсенал во Европа се вистински лидери? Тие се лудаци! Европејците треба да се разбудат и да ја запрат војната“, тврди Лукашенко.

Александар Лукашенко смета дека „елитните земји“ не се обидуваат да го запрат конфликтот. Напротив, тие се обидуваат да ја пролонгираат војната за да ја зачуваат сопствената моќ. Според Александар Лукашенко, лидерите на ЕУ се целосно зависни од Америка.

„Понатаму, им недостасува волја да се спротивстават на овој притисок. Постои и економска зависност поврзана со снабдувањето со стоки на американскиот пазар, деловните интереси. “, убеден е тој. Александар Лукашенко смета дека Европејците треба „сами да размислат и да одлучат како ќе живеат понатаму“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.