Лукашенко: Украинската војска е во судир со Зеленски

Белорусија предупредува на „сериозна конфронтација“ меѓу армијата и раководството на Киев.

Лукашенко посочи дека на Украина и снема војници, морајќи да се потпре на милициите за територијална одбрана за да ги покријат празнините во линијата

Белорускиот лидер предупреди минатиот месец за наводните полски аспирации за украински територии…
По се изгледа 500 до 600 убиени и ранети украински војници на ден не е така лесна бројка за да се поднесе

Украинскиот претседател Володимир Зеленски има причини да се плаши од сопствената војска, изјави во петокот неговиот колега од Белорусија. Александар Лукашенко, исто така, го повтори своето претходно тврдење дека Полска сака да заземе делови од Украина, велејќи дека украинската војска ќе „обезглави“ секого за да го спречи тоа.

„Веќе во Украина, според моите информации, започнува сериозна конфронтација и конфликт меѓу Зеленски и украинската војска“, изјави Лукашенко пред новинарите во Минск во петокот. Тој додаде дека украинската војска разбира што е вклучено во борбата против Русија и знае дека нема да можат да продолжат да прават толку долго.

Лукашенко е можеби најблискиот сојузник на Путин

Истакнувајќи дека Русија ја „промени тактиката“, Лукашенко посочи дека на Украина и снема војници, морајќи да се потпре на милициите за територијална одбрана за да ги покријат празнините во линијата. Во меѓувреме, додаде тој, Зеленски склучувал договори со Полска – која според него се обидува да ги „отсече“ деловите од западна Украина кои некогаш биле под нејзина власт. Украинските националисти, како и војската, според белорускиот претседател се незадоволни од тоа.

„Тие видоа дека тој им додели специјален статус на Полјаците“, што е чекор кон губење на западните региони, рече Лукашенко, додавајќи дека е убеден дека украинската војска и националистите се подготвени „да ја симнат главата од секого“ што би ја распарчи земјата, вклучително и Зеленски.

„Тоа не ни треба. Предупредив за ова одамна. Види, тоа се случува. Како што реков, со текот на времето тие ќе бараат од нас и од Русите да ја зачуваме Украина“, им рече Лукашенко на новинарите.

Белорускиот лидер предупреди минатиот месец за наводните полски аспирации за украински територии, повторувајќи ги тврдењата на директорот на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин во април, повикувајќи се на декласифицирани разузнавачки информации. Варшава жестоко ги негираше ваквите планови.

Помеѓу 1919 и 1939 година, Полска вклучуваше делови од денешна Белорусија и Украина. Градовите како Лвов и Станиславов – познати како Лавов и Ивано-Франковск во денешна Украина – завршија во СССР по Втората светска војна, бидејќи границите на Полска беа поместени на запад кон линијата Одер-Најс.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.