Луфтханза ќе добие 9 милијарди евра помош од германската Влада

Луфтханза ќе добие 9 милијарди евра помош од германската Влада

Германската Влада ќе ја помогне националната авиокомпанија „Луфтханза“ со околу девет милијарди евра.

„Бизнис инсајдер“ објавија а се повикуваат на извори од компанијата, Германија со тие пари ќе добие и малцински пакет во компанијата со право на блокирање одлуки. Државата ќе добие и два мандата во надзорниот одбор на компанијата.

На тоа се договориле претставници на Владата и на „Луфтханза“ синоќа. Првиот човек на „Луфтханза“, министерот за финансии и канцеларката Меркел тој договор требало само формално да го потврдат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.