Магдоносот ги лечи уринарните инфекции

Магдоносот не е само билка која е ценета во кулинарството, тоа е билка која е моќна за нашето здравје.

Магдоносот ги лечи уринарните инфекции

Магдоносот многу успешно ги намалува тегобите кои се предизвикани од уринарните инфекции.

Листовите на магдоносот е особено богати со витамин Ц, кој е клучен за лечење на сите уринарни инфекции. Заради кратките мочни канали кај жените, тие се посебно изложени на овие тегоби. На нив им се препорачува есенцијално масло од магдонос, кое ја стимулира матката и излачувањето на мокрачата, а истовремено и ги исфрла бактериите.

Направете чај кој ќе ви помогне да ги смирите симптомите на уринарните инфекции така што ќе измешате 5 лажици иситнет корен и лист од магдонос и ќе ги прелиете со половина литар вода. Варете ги 5 минути. Потоа оставете го чајот да отстои 20 минути, па процедете го. Се препорачува да се пие по три пати од овој чај во текот на денот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.