Мадуро тврди дека Чавез се бори за живот

Loading...

Претседателот на Венецуела, Уго Чавез, кој се лечи од рак во Каракас, продолжува да се бори за живот, изјави во четврток заменикот претседател, Николас Мадуро.

„Нашиот командант е болен затоа што цел живот го посвети на оние кои немаат ништо”, изјавил Мадуро, признавајќи дека Чавез се бори за здравје, живот, а дека тие го следат.
 „Знаете ли зошто го запостави своето здравје? Затоа што во целост се посвети, со душа и тело, заборавајќи на обврските кон себе, на задачата на народот да му обезбеди татковина, на оние кои немаат работа, живот, стан, здравје, храна и образование. Тоа е вистината”, вели заменикот претседател, наследник на функцијата според претседателската одредба, на официјалната тв станица VTV.
 Претседателот Чавез е опериран од рак четири пати од 2011 година наваму.
 На Куба помина повеќе од два месеца, а потоа одненадеж, најави враќање во Каракас пред десет дена.
 Во моментот се лечи во воена болница во Каракас.
 Оттогаш на профилот на Twitter, каде објави дека ќе се врати, не е објавено ништо, а не е објавена ниту една негова фотографија, што ги поттикна сомнежите дека можеби е мртов.
Макфакс
Претседателот на Венецуела, Уго Чавез, кој се лечи од рак во Каракас, продолжува да се бори за живот, изјави во четврт

loading...